Dożynki w gminach Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego

W minioną niedzielę, 20 sierpnia br. Święto Plonów obchodzono w gminach Ropczyce, Sędziszów Małopolski oraz Iwierzyce – wieś Nockowa. Po zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, tworzą istotę tej prastarej uroczystości. Dożynki to czas, kiedy możemy podziękować za całoroczny trud. Jest to symbol przywiązania do tradycji narodowej, a dzielenie chlebem jest znakiem wzajemnego szacunku.

Święta Plonów tradycyjnie rozpoczynały się mszą św. Następnie odbywały się konkursy wieńców dożynkowych oraz prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło również wielu innych atrakcji. Zorganizowano koncerty, zabawy taneczne. Dużą popularnością cieszyła się degustacja lokalnych przysmaków.

W obchodach dożynkowych w gminie Ropczyce Samorząd Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego reprezentowali Przewodniczący Rady Józef Rojek oraz Starosta Witold Darłak. Dożynki były doskonałą okazją, aby podziękować wszystkim rolnikom za ich codzienny trud i wyrazić szacunek dla ich pracy, która nie zawsze jest doceniana i należycie wynagradzana, a dzięki której każdy rolnik dostarcza dobra dla siebie i innych.

Starosta w swoim przemówieniu, podkreślił jak ważna i odpowiedzialna jest praca rolników, wyraził uznanie i podziękował za całoroczny trud na roli. Ponadto wspólnie z Posłem na Sejm RP Kazimierzem Moskalem oraz Burmistrzem Ropczyc Bolesławem Bujakiem wręczyli odznakę honorową  „Zasłużony dla rolnictwa” Danielowi Piterze-rolnikowi z Małej. Pozostałe odznaki wręczyli Wicestarosta Powiatu Bernadeta Frysztak, która reprezentowała Powiat podczas uroczystości w Sędziszowie Młp. i Nockowej, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jacek  Magdoń oraz członek Zarządu,  radny Rady Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Ryszard Filipek. Odznaka może być nadawana osobom fizycznym za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznakę nadał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Samorządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego.

Autor: Monika Knurek

publikacja: 21-08-2017 , autor: Wydział Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.