Podsumowanie Narodowego Czytania „Quo Vadis” w szkołach ponadgimnazjalnych naszego Powiatu

Cały miesiąc wrzesień w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu organizowane było Narodowe Czytanie powieści „Quo Vadis”. Dyrektorzy szkół wraz z nauczycielami i uczniami bardzo aktywnie włączyli się w organizację czytania.

W Liceum Ogólnokształcącym w Sędziszowie Młp, Dyrekcja Szkoły, przedstawiciele uczniów wszystkich klas  oraz nauczycieli zebrali się w gościnnych progach szkolnej czytelni, która na ten czas zamieniła się w salonik literacki. Uczniowie zaprezentowali scenkę, wprowadzającą  w klimat epoki i przypominającą sylwetkę Henryka Sienkiewicza, do której tłem były zdjęcia wyświetlane na ekranie telewizora oraz wystawa jego książek. Następnie chętni uczniowie przeczytali kilkanaście wybranych fragmentów „Quo Vadis.” Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, było udane i owocne.

W Liceum Ogólnokształcącym w Ropczycach odczytano krótkie wprowadzenie i list inaugurujący akcję Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie uczniowie klasy 2 d czytali wybrane fragmenty „Quo Vadis.” Aby umożliwić uczestnictwo w Narodowym Czytaniu całej szkolnej społeczności   i jednocześnie nie zakłócać procesu dydaktycznego, teksty były czytane przez szkolny radiowęzeł na początku każdej jednostki lekcyjnej. Na ostatniej lekcji nastąpiło krótkie podsumowanie i zakończenie Narodowego Czytania w szkole.

W Zespole Szkół Technicznych w Sędziszowie Młp. spotkanie zainaugurował Pan Dyrektor.  Zgromadzona społeczność szkolna obejrzała prezentację multimedialną poświęconą „Quo Vadis” oraz życiu i twórczości Noblisty. W dalszej kolejności uczniowie odczytali fragmenty powieści o ponadczasowym przesłaniu. Szkolną edycję Narodowego Czytania przygotowały Panie polonistki.

W Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach przez szkolny radiowęzeł zaangażowana  w przedsięwzięcie młodzież czytała wybrane fragmenty „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Wspólna lektura została poprzedzona odczytaniem listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy inaugurującego Narodowe Czytanie. Każdą kolejną lekcję rozpoczynało dziesięciominutowe czytanie powieści. Dzięki temu nie zakłócono procesu dydaktycznego. W trakcie trwania akcji zbierano opinie na temat inicjatywy. Na ostatniej lekcji dokonano krótkiego podsumowania.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Ropczycach zorganizowano 6 września dla uczniów Szkoły Podstawowej czytanie literatury klasycznej dla dzieci. Natomiast                         8 września odbyło się Narodowe Czytanie ,,Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, w którym wzięli udział uczniowie klas starszych oraz nauczyciele. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród społeczności szkolnej.

W Zespole Szkół Agro–Technicznych w Ropczycach również odbyła się szkolna edycja Narodowego Czytania „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Zgromadzeni na pięknie zaaranżowanym przyszkolnym terenie zielonym, uczniowie klasy I Technikum w zawodach technik informatyk i technik architektury krajobrazu, wysłuchali fragmentów powieści historycznej opisujących romantyczny związek Winicjusza i Ligii. Uczniowie otrzymali podziękowania i słodkie  upominki. Organizatorkami udanej akcji czytelniczej były nauczycielki języka polskiego. Podziękowano wszystkim uczestnikom akcji i zaproszono na przyszłoroczną szkolną edycję Narodowego Czytania.

Oprac. Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ropczycach

publikacja: 12-10-2016 , autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.