Licealiści z Sędziszowa Młp. w Wielkiej Brytanii

Sześcioosobowa grupa z LO w Sędziszowie Młp. wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży z cyklu CITY BOUND EUROPE, w dniach 06-13.08.2016 w północnej Anglii, w Leeds i Doncaster. Projekt finansowany był ze środków Unii Europejskiej w programie Erasmus+.

O wrażeniach opowiadają uczestnicy:

 

Patrycja Świstak:

Tydzień spędzony w Leeds to najlepszy czas w moim życiu. Program dał mi okazję do poznania rówieśników z Niemiec, Czech, Anglii, Rumunii i Grecji. Co dzień rozmawialiśmy po angielsku i poznawaliśmy uroki tego kraju: pochmurną pogodę, przelotne deszcze, angielską architekturę, zamki, ruch lewostronny na drogach i odmienny akcent mieszkańców z okolic Yorshire. Najbardziej podobała mi się gra „city challenge”, która polegała na wspólnym szukaniu różnych miejsc i wykonywaniu wielu zadań w mieście. Dzięki temu uczyliśmy się pracy i komunikacji w grupach międzynarodowych.

 

Natalia Magdoń  i  Jakub Kubicz:

Bardzo ciekawą częścią programu był wieczór wielokulturowy, podczas którego dowiedzieliśmy się wiele o innych krajach, tradycjach, poznaliśmy nowe potrawy: czeskie bramboraki, rumuńską mamałygę, greckie gołąbki w liściach winogron, niemiecką sałatkę ziemniaczaną i inne. Ćwiczyliśmy też tańce narodowe, jak:zorba, czeska polka, walc, polonez. Dokońca życia zapamiętamy atmosferę i niesamowitych ludzi,których tam poznaliśmy.

 

Dominik Barciński:

Projekt  był najlepszym wydarzeniem, jakie mogło mnie spotkać, w programie było wiele atrakcji, takich jak: zwiedzanie  Muzeum Zbrojowni Królewskiej w Leeds oraz  zamku w Conisbrough w hrabstwie South Yorkshire. Ponadto uczestniczyliśmy w takich wyzwaniach jak: aeroball,  laserowy paintball, tyrolka i wspinaczka w parku linowym  do wys. 20 metrów. Najbardziej podobało mi się wspólne budowanie tratw i pływanie po stawie. Te wyzwania wymagały pokonania lęku wysokości czy innych obaw, ale pomogły nam nabrać więcej pewności siebie i wiary we własne możliwości.

 

Dominik Feret:

Wszystko odbywało się w fantastycznej atmosferze współpracy, stworzonej dzięki uczestnikom spotkania: Czesi, Niemcy, Anglicy, Rumuni, Grecy oraz Polacy - może sie to wydawać na niecodzienne połączenie, jednakże zżyliśmy się razem i bardzo przeżywaliśmy rozstanie.  Przekonałam się, że stereotypy dotyczące innych narodowości nie są prawdziwe. Pomimo początkowych obaw, że bariera językowa będzie nie do pokonania, z komunikacją nie było żadnego problemu. Jedni byli szaleni, drudzy cisi, jednakże dzięki takim różnicom dopełnialiśmy się i spędziłem najlepszy tydzień w swoim życiu. Jeśli kiedyś nadarzy się okazja udziału w wymianie międzynarodowej, na pewno będę chciał wziąć w niej udział.

 

Aldona Homa, opiekun:

Program City Bound Europe opiera się na pedagogice przeżyć, gdzie młodzież poprzez działanie, pracę w grupie i dialog uczy się wspólnego analizowania i rozwiązywania problemów. Zadania, które uczestnicy mieli do wykonania wymagały kreatywności, współpracy, polegania na sobie, podpierania się własnymi doświadczeniami oraz uczenia się od siebie nawzajem. Nasza szkoła wzięła  czwarty raz udział w tym programie, mamy nadzieję, że również w przyszłym roku  uda  się uczestniczyć w CITY BOUND EUROPE.

publikacja: 16-08-2016 , aktualizacja: 16-08-2016, autor: Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.