,,STOP DOPALACZOM” XV Sejmik Naukowy i konkurs o tematyce zdrowotnej dla uczniów Gimnazjów Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego

W  dniu 25 kwietnia 2016r.w  Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. odbył się kolejny sejmik naukowy poświecony zagadnieniom dotyczącym przedmiotów przyrodniczych. To kontynuacja rozpoczętych w 2002 tego typu tematycznych spotkań, w których biorą udział uczniowie szkół z naszego powiatu. Od czterech lat takim spotkaniom towarzyszą konkursy dla gimnazjalistów. W bieżącym roku  tematyka konkursu dotyczyła  groźnych substancji psychoaktywnych, które potocznie nazywane są ,,dopalaczami”. Jak większość tego typu substancji, działają one na ośrodkowy układ nerwowy, a po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka. Podjęliśmy w tym roku ten temat, ponieważ aktualna wiedza na temat ryzyka związanego z używaniem ,,dopalaczy” jest bardzo ograniczona. Wiele wskazuje na to, że przyjmowanie tych substancji wiąże się z ryzykiem zdrowotnym, w tym także z uzależnieniem. W czasie ostatnich wakacji odnotowano liczne przypadki powikłań zdrowotnych po zażyciu tych środków, które wymagały interwencji lekarskich, niestety niektóre przypadki okazały się śmiertelne.

Celem naszego spotkania było  uświadomienie uczniom jakie zagrożenia wynikają ze stosowania dopalaczy  i ograniczenie wśród nich zachowań  ryzykownych.

Spotkanie  związane było także działalnością naszej szkoły  w Sieci Szkół Promujących Zdrowie rejonu Dębica.

   Na  zaproszenie do udziału w konkursie  odpowiedziały następujące szkoły gimnazjalne  naszego powiatu reprezentowane przez swoich nauczycieli i młodzież:

- Gimnazjum im K. K. Baczyńskiego w Sędziszowie Młp - opiekun pani  Aleksandra Wojton

- Gimnazjum im por. K. Chmiela w  Zagorzycach Górnych - opiekun pani Anna Łagowska

-  Gimnazjum im. Jana Pawła II w  Iwierzycach - opiekun pani Magdalena Cabaj

- Gimnazjum im. Jana Pawła II w  Czarnej Sędziszowskiej - opiekun pani Ewa Doroba

- Gimnazjum w Niedźwiadzie  Dolnej  - opiekun pani Barbara Jabłońska

- Gimnazjum w Ostrowie  - opiekun pan Łukasz Łącała

Uczniowie biorący udział w konkursie rozwiązywali test składający się z 25 pytań.

Podczas, gdy oceniano prace konkursowe, goście uczestniczyli w prelekcjach tematycznych przygotowanych przez młodzież licealną.

  Po powitaniu gości przez wicedyrektora szkoły – p. Halinę Szelę w tematykę spotkania wprowadziła zebranych uczennica klasy 2f  Joanna Jaworek.

Niewątpliwym atutem spotkania była prelekcja  pana Wojciecha Idziora, absolwenta naszej szkoły, a obecnie ratownika medycznego pracującego na co dzień w pogotowiu ratunkowym, który bardzo ciekawie opowiadał o zdrowotnych skutkach zatrucia organizmu dopalaczami. Często są to mieszanki ziół o działaniu psychoaktywnym, nieznanego pochodzenia, co ogromnie komplikuje interwencję medyczną. Osoba będąca pod wpływem takich środków może zachowywać się bardzo nietypowo: mieć napady szału lub odwrotnie stany depresyjne, a nawet halucynacje wzrokowo-słuchowe. Nie ma tu jednego wzorca reakcji na przyjętą substancję. Pan Idzior odpowiadał również na pytania zgromadzonych gości.

W spotkaniu uczestniczył także Pan  Józef Woźny - Komendant z Komisariatu Policji w Sędziszowie Młp. , który przedstawił prawne skutki stosowania dopalaczy i konsekwencje związane z obrotem i handlem nimi. Zwrócił uwagę na zmiany ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Oba wystąpienia zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem zgromadzonych gości.

W konkursie zdrowotnym „Stop dopalaczom ” wzięło udział 19  uczniów z sześciu szkół gimnazjalnych, którzy  zaprezentowali wysoki poziom wiedzy. Wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki a najlepsi nagrody i dyplomy.

za I miejsce - Edyta Świerad z Gimnazjum w Sędziszowie Młp.

za II miejsce (dwie nagrody)  - Milena Armata z Gimnazjum w Niedźwiadzie Dolnej oraz Damian Ochał z Gimnazjum w Zagorzycach Górnych,

za III miejsce - Gabriela Gredys z Gimnazjum w Niedźwiadzie Dolnej.

Przyznano również pięć wyróżnień  dla uczniów z Gimnazjum w Sędziszowie Młp. - Gabrieli Świerad i Martyny Paśko, z Gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej dla Karoliny Zając, z Gimnazjum w Iwierzycach dla Rafała Roja i z Gimnazjum w Niedźwiadzie Dolnej dla Natalii Sowiźrał.

Nagrody uczestnikom konkursu ufundował pan Witold Darłak – Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, który objął to przedsięwzięcie Honorowym Patronatem a w jego imieniu nagrody wręczał  Pan Marcin Hendzel – Pracownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Sesja tradycyjnie została przygotowana przez uczniów zainteresowanych przedmiotami przyrodniczymi pod opieką nauczycieli biologii, chemii i geografii.

 

 

publikacja: 26-04-2016 , autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.