Współpraca Polsko – Węgierska

Kolejny raz nauczyciele Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ropczycach mieli przyjemność gościć w zaprzyjaźnionej placówce Liget Altalanos Iskola, Elokeszito, Keszsegfejleszto Specjalis Szakiskola es Egyseges Gyogypedagogia i Modszertani Intezmeny    w Szolnok na Węgrzech.

Jak zawsze gospodarze przyjęli nas bardzo ciepło i gościnnie,  młodzież zaprezentowała ciekawy występ  artystyczny a pedagodzy przygotowali  interesujący program pobytu.

Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń w zakresie organizacji, funkcjonowania i finansowania placówek dla uczniów z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi.  Mieliśmy okazję poznać stosowane przez tę placówkę metody pracy, obserwując różne zajęcia specjalistyczne. Szczególne zainteresowanie wzbudziła w nas metoda  Kitscha, wykorzystywana w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Pedagodzy węgierscy przedstawili nam również system opieki nad osobami niepełnosprawnymi po ukończeniu edukacji ,  funkcjonujący w ich kraju.

Bardzo ważnym punktem programu wizyty było spotkanie z Burmistrzem Szolnok, który przedstawił nam historię miasta oraz jego aktualną sytuację gospodarczą i rynek pracy.

Nasi przyjaciele zapewnili nam również trochę aktywnego wypoczynku w formie wycieczki w Góry Bukowe. Zapoznaliśmy się tam z okazami przyrodniczymi oraz z bardzo interesującą  ścieżką przyrodniczo – edukacyjną.  Zwiedziliśmy także zabytkowe miasto Eger. Znane jest nie tylko z zabytków ale też piwniczek winnych.

Podsumowując wizytę,  Dyrektor Ośrodka  mgr Marzena Jakubek wyraziła swoje zadowolenie z pobytu, podziękowała za przyjęcie naszej grupy oraz  zaprosiła węgierskich nauczycieli do dalszej współpracy. Wystosowała także zaproszenie na konferencję metodyczną, która odbędzie się w naszym Ośrodku w czerwcu b. r. szk.

publikacja: 22-04-2016 , aktualizacja: 22-04-2016, autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.