Matematyczne potyczki gimnazjalistów w Liceum Ogólnokształcącym

Ropczyckie Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach rozwija matematyczne pasje swoich uczniów. W tym roku szkolnym dyrekcja i nauczyciele matematyki po raz drugi zaprosili do rywalizacji, w tej uchodzącej powszechnie za trudną dziedzinie nauki, młodszych uczniów – gimnazjalistów z powiatu ropczycko sędziszowskiego i powiatów ościennych. Okazało się, że gimnazjaliści nie uważają matematyki za trudny przedmiot: w szranki stanęło bowiem 26 uczestników z 9 gimnazjów.
17 marca bieżącego roku odbył się w Liceum II Konkurs Matematyczny im prof. Stanisława Viscardiego VISCARDIUS. Oprócz walorów edukacyjnych konkurs ma na celu przybliżyć środowisku sylwetkę prof. Stanisława Viscardiego – wieloletniego nauczyciela fizyki i matematyki w naszej szkole.
Gimnazjaliści zmierzyli się z dziesięcioma zadaniami. Poziom wiedzy i umiejętności uczestników był bardzo wysoki. Zwycięzcą została Izabela Czaja, uczennica III klasy Publicznego Gimnazjum w Nagawczynie. Opiekunką Izabeli jest pani Irena Wośko. Na drugim miejscu uplasował się Antoni Kozak, uczeń II klasy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czarnej Sędziszowskiej. Opiekunką Antoniego jest pani Anna Czyż. Trzecie miejsce wywalczyli: Miłosz Czarnik z klasy III Gimnazjum nr 1 w Ropczycach, uczeń pani Alicji Ziobro oraz Aleksandra Kukla z klasy III Gimnazjum w Łączkach Kucharskich, uczennica pani Marty Zajchowskiej.
Kolejne miejsca uzyskały następujące osoby:
Marika Ferfecka z klasy II Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czarnej Sędziszowskiej, Mateusz Marciniec z klasy III Gimnazjum w Łączkach Kucharskich, Hubert Szlachta z klasy III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czarnej Sędziszowskiej, Iwona Cholewa z klasy III Publicznego Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim, Monika Sąsiadek z klasy III Gimnazjum nr 4 w Ropczycach, Joanna Piękoś z klasy III Publicznego Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim, Jakub Róg z klasy III Gimnazjum nr 1 w Ropczycach, Benedykt Baljon z klasy III Gimnazjum im. por. Karola Chmiela w Zagorzycach Górnych, Michał Sieroń z klasy III Gimnazjum nr 1 w Ropczycach, Rafał Paśko z klasy III Gimnazjum nr 4 w Ropczycach, Rafał Rój z klasy III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach, Dominik Rudka z klasy III Gimnazjum nr 1 w Ropczycach, Anna Sroka z klasy III Publicznego Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim, Kacper Król z klasy I Gimnazjum w Niedźwiadzie Górnej, Katarzyna Kłósek z klasy III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach, Kinga Krasoń z klasy I Gimnazjum w Niedźwiadzie Górnej, Joanna Lis z klasy III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach.
W czasie konkursu nauczyciele-opiekunowie podczas wspólnych warsztatów zastanawiali się nad znaczeniem konkursów matematycznych w rozwoju edukacyjnym uczniów. Później tradycyjne role się odwróciły i rozwiązania trudnych problemów matematycznych prezentowali nauczycielom uczniowie ropczyckiego Liceum – Rafał Bieszczad, Karol Smolak oraz Kamil Roman – ubiegłoroczny zwycięzca Viscardiusa.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 8 kwietnia 2016 roku podczas akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły. Zwyciężczyni została nagrodzona tabletem. Nagrody ufundowali sponsorzy, którym bardzo serdecznie dziękujemy. Są nimi: pan Witold Darłak – Starosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego, pani Bernadeta Frysztak – Wicestarosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego,
pani Elżbieta Osińska i pani Krystyna Osińska– Szewczak z poradni ORTO – DENT oraz
pani Ewelina Gawlik-Olszewska - dyrektor Szkoły Językowej – House of English.
Patronatem honorowym konkurs objęli pan Witold Darłak – Starosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego oraz Pani Bernadeta Frysztak – Wicestarosta Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego.
„Viscardius” został w tym roku objęty również patronatem Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i znalazł się tym samym w elitarnej grupie dziesięciu tego typu przedsięwzięć organizowanych przez szkoły ponadgimnazjalne w Polsce objętych patronatem krakowskiej uczelni. Konkurs może się także pochwalić patronatem Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli.
Znamienici patroni stanowią wyróżnienie dla ropczyckiego Liceum za pracę z uczniami uzdolnionymi matematycznie.
Wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich nauczycielom gratulujemy, sponsorom dziękujemy za hojność, a patronom za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia.
Już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku.

publikacja: 12-04-2016 , aktualizacja: 12-04-2016, autor: Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera.