Dzień Języka Ojczystego w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Warto z tej okazji zadać sobie pytanie, czy wystarczająco dbamy o dobro narodowe, jakim jest język. Świadomi trudnych dziejów naszego narodu, wiemy, że polszczyzna to powód do dumy, ale także zobowiązanie do starań, aby mowa rodzinna była piękna, poprawna i uczciwa.

Propagowanie kultury języka jest najważniejszym celem konkursu polonistycznego, który odbył się 09.02.2016 r. w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza. Gość honorowy, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Ropczycko-Sędziszowskim, pan Stanisław Skiba, uczestniczył w pracach jury, przed którym uczniowie prezentowali swoją wiedzę, pasje czytelnicze, umiejętności oratorskie i talenty plastyczne.

Na spotkaniu w bibliotece szkolnej mieliśmy przyjemność wysłuchania osób, które przekonywały o korzyściach z czytania książek, a także opowiadały o swoich literackich przygodach. W wielotematycznej podróży przez świat literatury towarzyszyły nam emocje, wzruszenia i refleksje. Jak się okazało, młodzież czyta powieści obyczajowe, fantastykę, literaturę faktu… Fascynuje ją tak historia, jak i współczesność, chce czytać o miłości, polityce, intrygach kryminalnych, sprawach codziennych i ostatecznych. Dla polonistów to powód do radości, że mimo elektronicznych atrakcji współczesnego świata młodzi chętnie sięgają po książki. Jury pod przewodnictwem pani dyrektor Janiny Pupy wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Znam swój język (test) – Karolina Zapał (kl. 1 TE),

Czytam, bo lubię! – Karolina Chmielowiec (kl. 3 TBL),

Słowa nie na wiatr (przemówienia)- Dominika Chełpa (kl. 4 TEH),

Sienkiewiczowskie inspiracje (plakaty) - Karolina Ochab (3 TEM).

Jak widać, Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza dba o wszechstronny rozwój młodzieży. Wśród zawodowców - np. ekonomistów czy mechaników samochodowych - dostrzegamy i doceniamy osoby o zdolnościach humanistycznych i artystycznych. Potwierdzeniem tego niech będą hasła wymyślone przez naszych uczniów:

Hej, ty! Dobrze wiesz, że najlepszy jest Zwierz!
Lepszej szkoły nie znajdziecie, Zwierz najlepszy jest w powiecie!


Organizatorki konkursu - Małgorzata Maroń i Grażyna Szypuła

publikacja: 11-02-2016 , autor: Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.