III edycja programu AFS Intercultural Programs w LO w Sędziszowie Młp.

W roku szkolnym 2015/16 w ramach programu AFS do sędziszowskiego LO uczęszczają:
Maria Fernanda Venegas Hurtado z Meksyku (2 miesiące)
Federica di Termine z Sycylii, Włochy (10 miesięcy)
Jodie Taylor z Monale koło Turynu, Włochy (10 miesięcy)

AFS (American Field Service) to międzynarodowy program edukacyjny, który pozwala młodzieży w wieku 15-19 lat spędzić za granicą określony czas (rok, semestr lub trymestr). Uczestnik programu mieszka w innym kraju w rodzinie goszczącej, obowiązkowo uczęszcza do szkoły, poznaje język i kulturę kraju. Uczniowie polscy wyjeżdżają do krajów europejskich i na inne kontynenty; do Polski w ramach tego programu przyjeżdżają uczniowie z całego świata.

10 listopada 2015 naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele AFS Global Citizens Poland: Dorota Soska i Karolina Kania - koordynatorki programu oraz dwoje zagranicznych uczniów z Belgii i Włoch, którzy opowiadali o powstaniu, rozwoju i celach programu. W tym roku szkolnym na wymianę przyjechali i zamieszkali w polskich rodzinach również uczniowie z Tajlandii, Hongkongu, krajów Ameryki Łacińskiej i wielu krajów Europy. W dzisiejszym spotkaniu wzięli również przedstawiciele rodzin goszczących, by opowiedzieć o swoich wrażeniach z minionych pierwszych miesięcy programu.

W sędziszowskim LO zagraniczni uczniowie z AFS uczęszczają na lekcje z klasami pierwszymi, dodatkowo w pierwszym semestrze mają zapewniony intensywny kurs języka polskiego. W realizacji programu wymiany, największą rolę odgrywa rodzina goszcząca oraz szkoła, do której uczęszczają, bo to przez ich pryzmat uczeń poznaje polskie realia, kulturę, wartości. Ogromną pomocą w nauce języka jest też integracja w zespole klasowym. Obecność zagranicznych uczniów w szkole postrzegana jest bardzo pozytywnie przez młodzież, uczy otwartości, tolerancji i jest okazją do zawierania nowych ciekawych przyjaźni.

publikacja: 12-11-2015 , aktualizacja: 12-11-2015, autor: Barbara Jemioło-Róg

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera.