Licealiści z LO im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach na międzynarodowej wymianie w Niemczech

Licealiści z LO im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach na międzynarodowej wymianie w Niemczech

W dniach od 27.09 do 03.10.2015 r. dwudziestoosobowa grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach uczestniczyła w polsko –niemiecko – ukraińskim projekcie wymiany młodzieży realizowanym w Ekologicznej Szkole SpohnsHaus w Gersheim w Niemczech ( Kraj Saary). Opiekę nad młodzieżą z Ropczyc sprawowały nauczycielki języka niemieckiego: pani Cecylia Szędzioł oraz pani Magdalena Cyrulik.

Projekt został dofinansowany przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Ośrodek SpohnsHaus w Niemczech oraz Radę Rodziców Liceum.Tematem przewodnim tegorocznego projektu była „Zrównoważona mobilność - NachhaltigeMobilität”. W międzynarodowych grupach uczniowie z Saalfeld, Ropczyc oraz z Drohobycza zgłębiali zagadnienia z szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska.

Wspólne warsztaty miały na celu przekonać młodych ludzi do życia proekologicznego, w tym do świadomego korzystania ze środków transportu oraz ukazać ich wpływu na zmiany klimatyczne. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość wykorzystania i doskonalenia znajomości języka niemieckiego, który był językiem roboczym projektu. Każdy dzień obfitował w niezapomniane doznania i ciekawe przeżycia, a także sprzyjał integracji młodzieży. Na długo w pamięci uczniów pozostaną takie punkty programu jak: wieczór międzynarodowy z prezentacją szkół, konkurs karaoke, wspólny taniec integracyjny zainicjowany przez młodzież z Ropczyc oraz dyskoteka przygotowana w ramach warsztatów przez mieszane zespoły robocze.

Uczniowie w ciągu tygodniowego pobytu wzięli również udział w kilku wycieczkach m.in. do Rezerwatu Biosfery UNESCO „Bliesgau” położonego na granicy Niemiec i Francji oraz Europejskiego Parku Kultury „Bliesbruck-Reinheim” z pozostałościami osad celtyckich i rzymskich. W trakcie pieszej wycieczki na terenie rezerwatu młodzież miała okazję m. in. wypróbować ekologiczny środek transportu - elektryczny rower. Największą atrakcją w programie wymiany była całodniowa wycieczka do Strasburga we Francji. W stolicy Alzacji uczniowie zwiedzili budynki: Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europy, gdzie w sali plenarnej mogli bezpośrednio obserwować toczącą się debatę. Duże wrażenie na uczestnikach projektu wywarła katedra Notre Dame, ze słynnym zegarem astronomicznym oraz malownicze Stare Miasto. W ostatnim dniu projektu uczniowie zwiedzili stolicę kraju związkowego Saary –Saarbruecken. Pobyt w Gersheim upłynął bardzo szybko, czas wykorzystany był intensywnie, a pożegnaniom towarzyszyło wiele wzruszeń.

Udział w projekcie był dla młodzieży liceum nie tylko okazją do przełamania stereotypów, nawiązania ciekawych kontaktów z rówieśnikami z Niemiec i Ukrainy, ale także czynnikiem motywującym do jeszcze solidniejszej pracy nad językiem niemieckim i angielskim. Kontakty z rówieśnikami z zagranicy pomogły uczniom budować poczucie przynależności do szerszej i otwartej na świat społeczności europejskiej.

Cecylia Szędzioł

publikacja: 13-10-2015 , autor: Barbara Jemioło-Róg

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.