Sędziszowscy licealiści na Teneryfie

Sędziszowscy licealiści na Teneryfie

W dniach 1 – 9 sierpnia 2015 cztery uczennice z klasy I F z panią prof. A. Homą wzięły udział w wakacyjnym spotkaniu młodzieży z cyklu CITY BOUND EUROPE. Tegoroczne spotkanie odbyło się na Teneryfie, a uczestnicy przybyli z 6 krajów: z Hiszpanii, Niemiec, Polski, Czech, Rumunii i Grecji. Projekt realizowany był w programie Erasmus+ i finansowany ze środków Unii Europejskiej. W poprzednich latach młodzież naszej szkoły w ramach tego programu wyjeżdżała już do Berlina i Pragi.
O programie i wrażeniach opowiadają uczestnicy:
Iwona Polek:
Podczas pobytu na Teneryfie, największej z 7 Wysp Kanaryjskich zwiedziliśmy stolicę, Santa Cruz i zabytkowe miasto La Lagunę wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Najwięcej czasu spędziliśmy w północno-zachodniej części wyspy. W wolnych chwilach korzystaliśmy z kąpieli, choć wybrzeże jest tam skaliste, czarne i w wielu miejscach kończy się nagłymi urwiskami. Na południu wyspy odwiedziliśmy plażę El Medano, z naturalnym, złocistym piaskiem wulkanicznym, łagodnym wejściem do oceanu. Plaża ta, dzięki silnym wiatrom słynie jako miejsce idealne do windsurfingu i kitesurfingu. Na wyspie bardzo podobała się nam również odmienna roślinność: oleandry, kaktusy, palmy oraz ogromne plataneras – widoczne nawet z samolotu plantacje bananów. Na targu w La Lagunie można było kupić też różnorodne owoce morza oraz papugi i kanarki.
Marcelina Ziobro:
Góry i ocean to moje ulubione połączenie! Na Teneryfie fascynował mnie również wulkan Teide, który króluje w centrum wyspy. W programie City Bound najbardziej podobały mi się prezentacje innych państw, które zawierały ich narodowe potrawy, zwyczaje i tańce. Czas spędzony na plaży również zaliczam do najlepszych zajęć. Jednak nigdy nie zapomnę obserwacji gwiazd: powietrze jest krystalicznie czyste i widoczność gwiazd jest doskonała; pierwszy raz widziałam tak piękne niebo, tyle spadających gwiazd i nieznanych mi gwiazdozbiorów.
Joanna Jaworek:
Najbardziej podobały mi się gry miejskie w Buenavista i w Garachico, gdy w grupach międzynarodowych mieliśmy wspólnie znajdować różne budowle w mieście. Rozmawianie w języku angielskim stresowało nas na początku, lecz potem dogadywaliśmy się bez problemu. Nauczyłam się tam sporo słów w całkiem nowym dla siebie języku - rumuńskim i to także na długo utkwi w mojej głowie. Zrozumiałam też, że muszę nadal bardzo przykładać się do języków obcych, bo to dzięki nim otwiera się dla nas świat. Do końca życia nie zapomnę panującej tam atmosfery i tego, że ludzie z różnych państw mogą tak świetnie się rozumieć i czuć ze sobą jak w rodzinie.
Aneta Andreasik:
Program pozwolił w ciekawy sposób zdobyć nowe informacje o Europie; organizowane zabawy, quizy i spotkania sprawiły, że dowiedzieliśmy się wiele o życiu mieszkańców innych krajów. Ludzie, których tam poznaliśmy na zawsze wpiszą się w historię naszego życia. Projekt ten uświadomił mi, że pomimo różnic jakie występują między ludźmi z Grecji, Niemiec, Rumunii, Hiszpanii, Czech, jesteśmy się w stanie świetnie zrozumieć. Jedyne co zmieniłabym w projekcie to czas jego trwania. Powinien być zdecydowanie dłuższy!

publikacja: 24-08-2015 , aktualizacja: 24-08-2015, autor: Barbara Jemioło-Róg

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera.