Akcja "Szkoła pamięta" w ropczyckim Liceum

" Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią się im płaci..."
(W. Szymborska)

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach włączyło się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Nasi uczniowie podjęli szereg inicjatyw mających na celu upamiętnienie wydarzeń i osób, które zapisały się
w historii ogólnonarodowej i lokalnej:

- Ropczyccy licealiści pod opieką księdza Sławomira Lubasa odwiedzili groby zmarłych nauczycieli oraz wszystkich zasłużonych i cenionych w naszej społeczności.
- Zapalili znicze na grobie pani Doroty Szczepanek, spoczywającej na cmentarzu
w Witkowicach. Stypendium jej imienia jest przyznawane uzdolnionym uczniom szkół średnich w Ropczycach.
- Młodzież klas 1C, 1D, 2A i 2E wzięła udział w spotkaniu z panem Andrzejem Żyliczem, byłym żołnierzem Armii Krajowej, który opowiedział o działaniach AK
w naszym regionie podczas II wojny światowej. Taka lekcja historii poprowadzona przez jej świadka na długo zapadnie w pamięci młodych ludzi.
- Harcerze z 1. Drużyny Wędrowniczej udali się pod Pomnik Powstania Styczniowego 1863 w Ropczycach, aby uczcić pamięć poległych powstańców. Zapalili znicze w tym ważnym miejscu oraz wspominali bohaterów, którzy poświęcili życie dla ojczyzny.
- Szkoła wsparła także działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą. Uczniowie naszego Liceum przyłączyli się do akcji "Światełko pamięci dla Łyczakowa”. Zebrali znicze, które 1 listopada zapłonęły na najstarszych cmentarzach we Lwowie.
Wszystkie działania, które podjęli ropczyccy licealiści, pozwolą uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych, którzy odeszli, a byli związani z historią naszego regionu. Pamięć o przeszłości jest najważniejszym czynnikiem kształtującym tożsamość narodu oraz wyrazem szacunku dla minionych pokoleń.


Kp.

 

publikacja: 04-11-2019 , aktualizacja: 04-11-2019, autor: Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.