III miejsce ropczyckich licealistów w ogólnopolskim turnieju gier planszowych

W dniach od 13 do 15 listopada 2018 roku odbyły się rozgrywki Ligi Mistrzów turnieju gier planszowych o tematyce lotniczej pod patronatem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Inspektora Sił Powietrznych.
Drużyny z całej Polski, które rywalizowały o tytuł najlepszych pilotów w czerwcu tego roku w Dęblinie, ponownie stanęły do walki, tym razem w najnowocześniejszej bazie lotniczej w kraju, gdzie stacjonują polskie „Jastrzębie”. Każdy z uczestników miał możliwość zwiedzenia 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Projekt realizowany jest przez IPN i MON w ramach obchodów 100. rocznicy powstania polskiego lotnictwa wojskowego.
14 listopada 2018 był pierwszym dniem zmagań laureatów Ligi Mistrzów o „Złote Skrzydła Inspektora Sił Powietrznych”. Pilotów na terenie kasyna oficerskiego przywitali pracownicy Biura Edukacji Narodowej IPN, po czym uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie bazy lotniczej. Nie było to takie łatwe zadanie, gdyż w dniach od 7 do16 listopada 2018 odbywały się największe organizowane w Polsce ćwiczenia wojskowe – ANAKONDA-18 (AN-18). W AN-18 uczestniczyli żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium Polski ćwiczyło około 12500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, na Litwie, Łotwie oraz Morzu Bałtyckim. Manewry nie przeszkodziły jednak w zwiedzaniu bazy i zapoznaniu się z trudami pracy polskich pilotów. Uczestnicy projektu obejrzeli Centrum Szkolenia Spadochronowego oraz hangary, gdzie pięknie prezentowały się „Jastrzębie”.

Po obiedzie rozpoczęły się rozgrywki, a emocje wzrastały z każdą minutą. Ostatecznie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach zajęli III miejsce. W skład zespołu wchodzili: Jakub Łętek, Jakub Pociask i Patryk Ptaszek. Opiekunem drużyny był pan Wojciech Sieroń.
Nagrody w imieniu dowódcy bazy wręczył szef Służby Wychowawczej 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego mjr Rafał Felcenloben oraz ze strony IPN – naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej BEN dr Mateusz Marek.
Po wysłuchaniu koncertu zespołu z Poznańskiej Szkoły Chóralnej J. Kurczewskiego uczestnicy turnieju  zwiedzili Salę Tradycji, gdzie można było zobaczyć m.in. ofiarowany przez rodzinę mundur gen. Andrzeja Błasika
15 listopada 2018 roku laureaci Ligi Mistrzów mieli możliwość obserwowania manewrów F-16. Jest to wielozadaniowy samolot myśliwski, a obecnie najpopularniejszy samolot bojowy na świecie. Jego prędkość minimalna to 230 km/h, a maksymalna – 2300 km/h. Zasięg to ok. 3200 km.

Manewrowość, zwrotność w warunkach bojowych, figury akrobacyjne, zwroty bojowe, beczkę, beczkę kontrolowaną, lot na minimalnej prędkości – to wszystko specjalnie dla laureatów zaprezentował mjr pilot Dominik Duda, absolwent Liceum Lotniczego i Wyższej Szkoły Oficerskiej w Dęblinie.

Piloci drużyn, które zajęły pierwsze miejsca, mogli sprawdzić swoje siły na symulatorze lotów F-16.

Gratulujemy naszym uczniom sukcesów i życzymy kolejnych wygranych.

                                                                                                                                                             Jarosław Bieniek

publikacja: 26-11-2018 , aktualizacja: 26-11-2018, autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.