Polsko-Niemiecka Wymiana – (BERLIN, BIELEFELD, 28.09.-06.10. 2018)

W dniach 28.09.-06.10 2018 grupa 16 uczniów  LO w Sędziszowie Młp. wraz z opiekunami panią prof. Aldoną Homa i panem prof. Witoldem Sajem wzięła udział w wymianie z Hans-Ehrenberg-Schule z Bielefeld.  Był to drugi etap projektu „ZACHOWAĆ PAMIĘĆ”, organizowanego przy wsparciu merytorycznym i finansowym Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

O wrażeniach opowiadają uczniowie:

KAROLINA, kl. III A

Pierwszym etapem programu był Berlin; tam spotkaliśmy się z 16 kolegami z Bielefeld, których gościliśmy w naszych domach w Polsce przed wakacjami podczas pierwszego etapu projektu. Wspólnie zwiedzaliśmy z przewodnikiem zabytki Berlina, Bramę Brandenburską, Katedrę Berlińską, Pomnik Holokaustu, zachowany fragment Muru Berlińskiego „East Side Gallery”, budynek Reichstagu  wraz z wejściem na szklaną kopułę na dachu parlamentu; jako widzowie uczestniczyliśmy również w obradach niemieckiego parlamentu.  Odwiedziliśmy też interaktywne muzeum szpiegowskie „Spionage-Museum”, które oferuje zadziwiające eksponaty szpiegowskie z czasów zimnej wojny i współczesności jak i niezłą zabawę w interaktywnych punktach.

W pobliżu Berlina, w ramach rekreacji odwiedziliśmy  „Tropical Islands” - tropikalny park rozrywki i wypoczynku.

 

ZUZANNA, kl. III D

Po trzech dniach w Berlinie, wraz z grupą niemiecką pojechaliśmy do Bielefeld i zamieszkaliśmy w domach naszych niemieckich kolegów. Poznawanie miasta zaczęliśmy od zwiedzania przedsiębiorstwa Dr. Oetkera, gdzie częstowano nas firmową pizzą i waniliowym puddingiem. Zwiedziliśmy też centrum miasta Bielefeld i Paderborn. Kolejne dni spędziliśmy w szkole uczestnicząc w lekcjach z naszymi niemieckimi rówieśnikami; podobały nam się zajęcia z chemii, biologii, matematyki, języków obcych. Szkoła w Bielefeld jest bardzo duża, uczęszcza do niej około 1200 uczniów, ma partnerstwo ze szkołami we Francji, w Palestynie i w Polsce, z naszą szkołą.

 

DOMINIK, kl. III B

Kontynuacją historycznego programu „Zachować pamięć”, w ramach którego w Polsce zwiedzaliśmy muzeum w Oświęcimiu, w Pustkowie i w Markowej, było tym razem  zwiedzanie w Berlinie wystawy Topografii Terroru Nazistowskiego w latach 1933-45. Odwiedzając to muzeum poznaliśmy historię tej części Berlina, gdzie istniały i działały najbardziej zbrodnicze instytucje Gestapo i SS. Drugim punktem naszego historycznego projektu było zwiedzanie zamku Wewelsburg w pobliżu Paderborn. Obiekt ten, jako siedziba przywódców SS i ośrodek nazistowskiego mistycyzmu Trzeciej Rzeszy zrobił na wszystkich ogromne wrażenie,

 

Oprócz lekcji historii oraz praktycznej nauki języków obcych wymiana to okazja do poszerzania horyzontów, poznawania świata i zawierania nowych, ciekawych przyjaźni. 

Przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży koordynatorzy z LO w Sędziszowie Młp. i Hans-Ehrenberg-Schule planują kolejną edycję projektu na rok 2020.

Organizatorzy i uczestnicy wymiany  składają serdeczne podziękowanie za wsparcie finansowe otrzymane od Starostwa  Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego.

 

 

 

publikacja: 10-10-2018 , aktualizacja: 10-10-2018, autor: Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.