Sędziszowskie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi współorganizatorem Narodowego Czytania 2018

            Ósmego września [sobota] odbyła się siódma edycja Narodowego Czytania. Akcja została zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lekturą Pana Tadeusza. Kolejno czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W ubiegł roku wsłuchiwaliśmy się w Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

            Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a lekturą wspólnego czytania było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, powieść, której główną bohaterką jest Polska, a pytania w niej zawarte aktualne są do dziś.

            Nasze liceum po raz czwarty w ogóle [w 2015 roku przeprowadziliśmy akcję na terenie szkoły], a trzeci wspólnie z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką Filią w Sędziszowie Młp. i Urzędem Miejskim w Sędziszowie Młp., pod patronatem pana burmistrza Bogusława Kmiecia,  włączyło się w organizację tej akcji. W tym roku do organizatorów dołączyła również Miejska Biblioteka Publiczna w Sędziszowie Młp.

            Nasza młodzież, pod opieką pani wicedyrektor Agnieszki Kędziory-Śmiałeki nauczyciela bibliotekarza pani Elżbiety Skotniczny, przygotowała oprawę artystyczną całego przedsięwzięcia. Odpowiadając na prośbę Pana Prezydenta i Pierwszej Damy, którzy  zaproponowali do czytania, przez cały rok, 44 teksty Antologii Niepodległości, opracowaliśmy scenariusz, dzięki któremu słuchający przez chwilę mogli spojrzeć na ojczyźniany rodowód przez pryzmat żywej literatury towarzyszącej polskim burzom, narodowym wzlotom i upadkom, ważnych i cennych utworów w dziejach literatury i kultury polskiej.

            O godzinie 10:00 na Rynku Miejskim uczniowie: Anna Płoch i Dominik Pociask z klasy 3b, Sara Szczęch i Jakub Misiak z klasy 2b, Daria Ogrodnik, Sylwia Oleś, Katarzyna Pasowicz i Patryk Kotula z klasy 2c oraz Aleksandra Pieja z klasy 2d,  podróż po tekstach literackich rozpoczęli w IX wieku fragmentem Starej Baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego, a zakończyli Myślami nowoczesnego Polaka Romana Dmowskiego.

            Po naszym występie zaproszeni goście: przedstawiciele różnych zawodów, instytucji,  samorządowcy, duchowni, dyrektorzy przedszkoli, szkół, w tym dyrektor naszej szkoły pan Jan Flisak, przystąpili do czytania przygotowanych fragmentów Przedwiośnia, według adaptacji felietonisty i krytyka literackiego Andrzeja Dobosza.  

            Włączając się w Narodowe Czytanie, oprócz promocji czytelnictwa, wpisaliśmy się w program obchodów i wydarzeń  związanych z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Co poniedziałek i piątek kontynuujemy „Poranki z Niepodległą”, podczas których przez szkolny radiowęzeł płyną dźwięki fragmentów  utworów z Antologii Niepodległości wykonane przez naszych uczniów.

 

Odpowiedzialne: Agnieszka Kędziora-Śmiałek, Elżbieta Skotniczny

 

publikacja: 11-09-2018 , autor: Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.