LICEUM SĘDZISZOWSKIE CZYTA

„Czytanie książek to najwspanialsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                                                              Wisława Szymborska

Już po raz trzeci, tym razem 8 czerwca 2018 roku, włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Jak nie czytam, jak czytam”. Symbolem akcji było bicie rekordu liczby uczniów czytających w jednym momencie, ale tak naprawdę chodziło o budowanie pozytywnego wizerunku książki. W ubiegłym roku 459 409 uczniów pobiło ten rekord. Pomysł na akcję to odpowiedź na fatalne statystyki czytelnicze – nie czyta 63 % Polaków powyżej 15 roku życia. Dzieci i młodzież czytają znacznie więcej. Przystępując do akcji pokazaliśmy dorosłym, poprzez rozrywkowy jej charakter, jak się czyta. Stąd publiczny marsz z książkami ulicami Sędziszowa Małopolskiego na Miejski Rynek. O godz. 9:45 klasa 1 c wyruszyła spod szkoły z transparentami promującymi czytanie, trąbkami, gwizdkami, by spotkać się z panem burmistrzem Bogusławem Kmieciem, a także młodszymi kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej nr 2.  Włodarz miasta odczytał fragment koncertu Jankiela z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza do podkładu muzycznego. Czytanie kontynuowali: Erik Piantoni z Włoch uczący się w naszej szkole w ramach wymiany międzynarodowej (AFS), oraz wolontariusze z organizacji AIESEC: Ringo  student z Hongkongu i Chipsa student z Ghany, którzy w tych dniach prowadzili zajęcia z naszymi uczniami. Dalsza część przeniosła się na miejskie planty, by w ukryciu przed mocnym słońcem czytać to, na co każdy miał ochotę.

Na przemian czytaliśmy z pierwszoklasistami. Między innymi Kasia Pasowicz odczytała fragmenty Rozmów polskich latem 1983 roku Jarosława Marka Rymkiewicza, utworu z listy 44 tekstów Antologii Niepodległości ogłoszonej na stronie Prezydenta RP na 100-lecie odzyskania przez Polskę wolności.

Chcieliśmy radością czytania dzielić się z innymi. Dlatego trzy uczennice przechadzały się z koszykiem po  Rynku i częstowały cukierkami zaopatrzonymi w papierową bransoletkę z autorem i tytułem książki. W ten sposób promowały akcję i zachęcały do czytania.

Na koniec wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się z książkami na boisku szkolnym, by poczytać i wykonać wyjątkowe zdjęcie z lotu ptaka. Wykorzystując udział uczniów w projekcie „Kolorowy zawrót głowy” i dominujące w tym dniu kolory:  biały i czerwony organizator akcji zaopatrzył dodatkowo wszystkich w balony w narodowych barwach. W ten sposób utworzyliśmy piękną flagę i czytaniem uczciliśmy 100 rocznicę odzyskania  przez Polskę wolności.  Każdy mógł również wykonać selfie grupowe lub pojedyncze z książką, którą przyniósł, opublikować na facebooku i instagramie z hashtagiem  #jakczytam i grupą odbiorców zdjęcia ustawioną jako „publiczne”.

Szymborska miała rację: bawiliśmy się wspaniale.

publikacja: 11-06-2018 , aktualizacja: 11-06-2018, autor: Wydział Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.