Refleksje nad kruchością życia i trwałością sztuki czyli… Mehoffer

Uczestnicy V powiatowego konkursu „Znany, sławny, ceniony – życie i twórczość Józefa Mehoffera” organizowanego przez nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach podjęli się  bardzo trudnego zadania. Tematem tegorocznej edycji konkursu był esej inspirowany witrażem artysty „Vita somnium breve”. Już sam gatunek wypowiedzi wymagający erudycji a jednocześnie swobody skojarzeń i sprawności warsztatowej jest nie lada wyzwaniem. Praca wymagała od uczestników nie tylko wiedzy o różnych dziedzinach sztuki, ale też znajomości motywów wanitatywnych w kulturze różnych epok, przywołania ich kontekstu filozoficznego czy odwołań do motywu nieśmiertelności artysty i dzieła sztuki.

Nagrodzone przez jury eseje wyróżniały się ponadto przemyślaną kompozycją, oryginalnością ujęcia tematu oraz świadczyły o wrażliwości i oczytaniu młodych autorów, którzy znakomicie poradzili sobie z tą najtrudniejszą formą wypowiedzi.

I miejsce zajęła Aleksandra Karaś – uczennica Szkoły Podstawowej w Łączkach Kucharskich (opiekun pani Lidia Nykiel),

II miejsce zajęła Gabriela Pawłowska – uczennica Szkoły Podstawowej w Łączkach Kucharskich (opiekun pani Lidia Nykiel),

III miejsce ex aequo zajęły: Kamila Dziedzic– uczennica Szkoły Podstawowej w Łączkach Kucharskich (opiekun pani Lidia Nykiel)

i Bernadeta Rymut – uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lubzinie ( opiekun pani Beata Kmiotek)

Gratulujemy laureatom i ich opiekunom. Umieć zachwycić się sztuką to piękna postawa. Zachęcić do refleksji płynącej z zachwytu pięknem to w dzisiejszym świecie wielki sukces.

Organizatorzy dziękują panu Witoldowi Darłakowi – Staroście Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego za objęcie konkursu honorowym patronatem.

Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów  i uczniów szkół podstawowych do udziału w szóstej edycji konkursu za rok.          

                                                                               Marta Rząsa                                   

publikacja: 19-03-2018 , autor: Wydział WOiP

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera.