Realizacja projektu ERASMUS+ w LO w Sędziszowie Młp. - SPOTKANIE W NIEMCZECH

W dniach 17-25.02.2018 uczniowie LO w Sędziszowie Młp. pod opieką p. prof. Aldony Homy i p. prof. Lucyny Kopciuszyńskiej wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu w Bielefeld w Niemczech w ramach dwuletniego projektu Erasmus+ „Zrównoważony rozwój przeciw marnowaniu żywności” realizowanego przez sędziszowskie LO wraz ze szkołami z Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii.  Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów z klas pierwszych; o swoich wrażeniach opowiadają uczestnicy spotkania:

Martyna Kopala i Przemek Kanach, kl. IA: Tematyka projektu dotyczy ekologii, dlatego w Bielefeld wspólnie odwiedziliśmy fabrykę Grunlach Verpackung GmbH – producenta opakowań oraz przedsiębiorstwo spożywcze Dr. Oetker Welt, a  w Padeborn „Unverpackt-Laden Kernidee” - sklep spożywczy bez opakowań. Celem programu było uświadomienie sobie, jak drastycznie nadmierna ilość opakowań, szczególnie wielomateriałowych obciąża środowisko przyrodnicze, oraz że należy ograniczać ich zużycie, a po wykorzystaniu odpady racjonalnie zagospodarowywać w procesach recyklingu. W grupach międzynarodowych pracowaliśmy nad sposobami  świadomego i odpowiedzialnego życia w aspekcie zrównoważonego rozwoju.

Oliwia Zima, kl. IA i Patrycja Pazdan, kl. IC:  Przez cały tydzień  uczęszczaliśmy na zajęcia w Hans-Ehrenberg-Schule, rozmawialiśmy, pracowaliśmy, a nawet myśleliśmy po angielsku.  Byli z nami koledzy z Włoch, Hiszpanii, Niemiec i z Francji, panowała wspaniała atmosfera, bardzo wiele się nauczyliśmy przez kontakt z zagranicznymi rówieśnikami, z pewnością pozostaniemy w kontakcie. To dla nas bardzo cenny czas, nigdy go nie zapomnimy.

Wiktoria Porzuczek i Ala Kielar, kl. IA: Bardzo podobała się nam szkoła, ogromna i nowoczesna, z obiektami sportowymi i aulą do organizowania występów, koncertów itp. W stołówce szkolnej oraz w miejscu zakwaterowania bardzo smakowała nam kuchnia niemiecka, poza tym w ramach programu mieliśmy możliwość zwiedzić miasto Padeborn z zabytkową katedrą gotycką oraz domami w murze pruskim, w Bielefeld zamek Sparrenburg i zabytkową starówkę z fontanną Merkurego.  Zakwaterowani byliśmy w malowniczym zabytkowym budynku na terenie Lasu Teutoburskiego.

To drugie spotkanie międzynarodowe w ramach realizowanego projektu;  przed uczestnikami jeszcze sporo nauki i pracy, ale też ciekawe międzynarodowe spotkania we Włoszech, Francji, Hiszpanii i w Polsce.

publikacja: 02-03-2018 , autor: Wydział Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.