Ku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę: historia i nowoczesność

Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. kontynuuje przygotowania do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Trójka uczniów naszej szkoły prezentowała swoją wiedzę na konkursie wiedzy o Unii Europejskiej, zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania. Byli to Aleksandra Ziemińska,  Wiktoria Owczarek i Szymon Gołąb z klasy 3D.

Kontynuujemy cykl spotkań z żywą historią, ze świadkami zmagań o odzyskanie i umacnianie naszej suwerenności. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia  2017 roku gościł u nas pan Stanisław Alot – działacz Solidarności , internowany w stanie wojennym, wspaniały polonista i wychowawca młodzieży. Szanowny gość na swojej piersi prezentował młodzieży swoje medale i odznaczenia, m.in. Krzyż Wolności i Solidarności, czy  Złotą Odznakę Działacza NSZZ „Solidarność” Oświaty i Wychowania. W dwugodzinnej prelekcji zobrazowanej prezentacją multimedialną i własnymi pamiątkami z tamtych czasów (wydawnictwa podziemne, dokumenty, koszula więźnia przemycona z miejsca internowania czyli Załęża) przedstawił szerokie tło polskiej rzeczywistości lat komunizmu, zrywu Solidarności z lat 1980- 1981 i realia stanu wojennego w Rzeszowskiem. Bezpośredni kontakt z żywą historią pozwolił młodym Polkom i Polakom lepiej zrozumieć zagadnienia omawiane w kursie historii, historii i społeczeństwa, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego.

Pan doktor Jacek Magdoń , pracownik IPN w Rzeszowie, a wieloletni profesor Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargo w Sędziszowie Młp. przeprowadził lekcje dla uczniów klasy 3D.  Pierwszą w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Sędziszowskiej na temat losu polskich zesłańców na Syberię w XIX i XX wieku, a drugą w podziemiach sędziszowskiego ratusza. W obu lokalach były prezentowane wystawy przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej; Oddział w Rzeszowie. Pierwsza na temat Zesłańców na Syberię, a druga na temat Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej.

publikacja: 22-01-2018 , autor: Wydział WOiP

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera.