„Historia zaczyna się w rodzinie” - II etap projektu

W dniach 04.11.-10.11.2017, troje uczniów z LO w Sędziszowie Młp. uczestniczyło w II etapie projektu „Historia zaczyna się w rodzinie” organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu (MDSM), w którym uczestniczyła młodzież z Polski, Ukrainy i Niemiec.

O swoich wrażeniach opowiadają uczestnicy:

Natalia Pałka (kl. IIIC), Melania Popek (kl. IIIC) i Jakub Szpara (kl.IIIa)

Drugi etap projektu odbywał się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.  Oprócz zwiedzania Muzeum Auschwitz i Birkenau braliśmy udział w warsztatach o życiu w obozie oraz oglądaliśmy o tym filmy  dokumentalne. Część uczestników przygotowała prezentacje o historiach ich przodków, mogliśmy poznać ich przeżycia wojenne bezpośrednio z filmów i wywiadów nagranych przez naszych kolegów.

Na koniec projektu odbył się integracyjny wieczór ukraiński oraz wspólna kolacja w krakowskiej restauracji “Ukraiński Smak”, było to bardzo ciekawe doświadczenie, mogliśmy  więcej dowiedzieć się o kulturze i kraju pochodzenia naszych znajomych ze wschodu. W programie było też zwiedzanie z przewodnikiem żydowskiej dzielnicy Kazimierz w Krakowie; większość uczestników projektu nie miała okazji widzieć wcześniej starych cmentarzy czy synagog żydowskich. Choć temat naszego projektu jest wyjątkowo poważny, spędziliśmy razem czas w bardzo przyjaznej i pogodnej atmosferze. Projekt zakończyliśmy wspólnym pobytem na krakowskim Rynku, i obietnicą spotkania w Niemczech na III etapie projektu w marcu 2018..

Projekt współfinansowany jest przez Fundację Dolnosaksońskich Miejsc Pamięci / Miejsce Pamięci Bergen-Belsen oraz Międzynarodową Organizację Pozarządową „Podstawy wolności” we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.

publikacja: 20-11-2017 , autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.