Współpraca międzynarodowa w ropczyckim Liceum

Wspaniałą okazją do pogłębienia współpracy i ponownego spotkania z przedstawicielami ze  szkół partnerskich z zagranicy był Kongres Samorządowy zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach w dniach 4-6.10.2017r. Tematem kongresu była: ,,Innowacyjność i nowoczesność w powiecie". Potwierdzeniem dobrej współpracy naszych szkół był przyjazd do Ropczyc delegacji ze szkoły partnerskiej Heinrich – Böll - Gymnasium w Saalfeld. W Ropczycach zawitali ponownie: pani Julia Günther wraz z uczniami Vincentem Kunstmannem oraz Jonasem Schmidtem, którzy podczas kongresu przedstawili prezentację pt. ,,Austausch, Innovation, Zukunft…” ukazującą korzyści płynące z realizacji wspólnych projektów wymiany młodzieży oraz wykorzystania innowacyjnych metod nauczania. Pani Günther złożyła na ręce pani dyrektor Grażyny Baran oficjalne zaproszenie na obchody setnej rocznicy nadania szkole średniej w Saalfeld imienia pisarza- noblisty Heinricha Bölla. Druga szkoła partnerska Staatliches Gymnasium Neuhaus am Rennweg, która tydzień wcześniej gościła w naszym Liceum w ramach wymiany młodzieży, przygotowała dla uczestników kongresu film, w którym także zapewniła o dobrej i rozwijającej się współpracy naszych szkół.

Uczniowie ze szkoły z Saalfeld spotkali się z naszymi licealistami, którzy w zeszłym roku brali udział w projekcie wymiany młodzieży w Gersheim. Młodzież naszej szkoły z entuzjazmem powitała przyjaciół m. in. na zajęciach matematyki. Uczennice kierunku lingwistycznego: Oliwia Guzek, Paulina Andreasik oraz Katarzyna Szpara z kl. IIIA, które również uczestniczyły w projektach wymiany, zgodziły się chętnie pełnić rolę ,,przewodników’’ dla swoich kolegów z Niemiec.

W zeszłym roku w naszym Liceum zrealizowane zostały 3 projekty wymiany młodzieży, w tym jeden projekt trójstronny ze szkołą z Drohobycza na Ukrainie. Łącznie szansę doskonalenia umiejętności językowych poprzez kontakt z młodzieżą z zagranicy wykorzystało 46 uczniów naszej szkoły. Uczniowie ci otrzymali zaświadczenia z organizacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży, potwierdzające udział w wymianie.

                                                                                                               Cecylia Szędzioł

publikacja: 23-10-2017 , autor: Wydział WOiP

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera.