Z wizytą w Centrum Historii Żydów w Dynowie

W dniu 19.09.2017 uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Agnieszką Kasprzyk wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu. W Dynowie odbyła się Uroczystość Upamiętnienia ofiar Holokaustu. 400 Żydów dynowskich zostało zamordowanych przez niemieckiego okupanta we wrześniu 1939 r. w drugim dniu żydowskiego Nowego Roku (Rosz ha - Szana).

Przedstawiciele naszych uczniów spotkali się z rabinem Pinchasem Pompem, prezesem Centrum Żydów Polskich w Dynowie, zwiedzili synagogę żydowską, uczestniczyli w Rytuale Szofau - upamiętniającym śmierć 400 mieszkańców Dynowa, a także uczestniczyli w zajęciach historycznych prowadzonych przez prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Elżbietę Rączy na temat holokaustu na Podkarpaciu.

Ciekawym elementem był poczęstunek i możliwość degustacji potraw koszernych. Uczestnicy spotkania otrzymali podziękowania za pracę na rzecz budowania pamięci historycznej, idei dialogu i tolerancji, a także propagowanie pozytywnego wizerunku relacji polsko-żydowskich.

Udział w uroczystościach w Dynowie był możliwy dzięki współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim i włączeniu się naszej szkoły w organizację X Obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

publikacja: 20-09-2017 , autor: Wydział WOiP

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera.