Uczniowie Zespołu Szkół finalistami Ogólnopolskiego Festiwalu

W dniach 5-6 czerwca 2017 r. odbył się w Łodzi VI Festiwal Piosenki Rosyjskiej od tradycji do współczesności pod hasłem „ Jak w kinie! – śpiewać piosenki i marzyć”  .

Uczestnikami  Festiwalu, który odbył się w sali widowiskowej Politechniki Łódzkiej,  byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego kraju.

Organizatorami  Festiwalu byli - XV Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Łodzi, Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód.

Wsparcia finansowego i organizacyjnego udzielili - Prezydent Miasta Łodzi oraz liczni sponsorzy.

Patronat honorowy objęli : Ambasador Federacji Rosyjskiej w RP Sergey Andreev, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska i  Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, zaś patronat medialny - TVP Łódź, Radio Łódź,  czasopismo Europa.ru.

Celem Festiwalu jest zainteresowanie uczniów językiem rosyjskim, przybliżenie im piosenki rosyjskiej- tradycyjnej i współczesnej, motywacja nauczycieli do popularyzacji kultury rosyjskiej oraz zachęcenie młodzieży do kształtowania i doskonalenia własnych umiejętności językowych i artystycznych.

O ogromnej popularności Festiwalu świadczy fakt, iż w pierwszym etapie konkursu uczestniczyło ok. 300 wykonawców z całego kraju.

Po przesłuchaniu nagrań  Jury konkursu zakwalifikowało do udziału w finale  68 solistów, 14 duetów i 11 zespołów. Na scenie zabrzmiało 110 piosenek. Repertuar młodych wykonawców był bardzo bogaty. Znalazły się w nim zarówno piosenki z minionych lat, jak i najnowsze przeboje.

Wśród finalistów Festiwalu, już po raz szósty, znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół im ks. dra Jana Zwierza - Monika Zagaja, Adrian Książek, Dariusz Jałowiec i Krzysztof Jałowiec, przygotowani przez nauczyciela języka rosyjskiego - Anitę Bieniasz.

Zmagania uczestników oceniało Jury pod  przewodnictwem  Krzysztof Marciniak - tenor, solista Teatru Wielkiego w Łodzi.

Jurorzy oceniali- poprawność językową, dobór repertuaru, umiejętności wokalne i sceniczne oraz ogólny wyraz artystyczny.

Monika Zagaja wykonała dwie piosenki  z repertuaru  popularnej ukraińskiej wokalistki -Ani Lorak – „Powoli” oraz „Ładnie” . Męski tercet -  Adrian Książek, Dariusz Jałowiec i Krzysztof Jałowiec, zaprezentował utwór - „Niebo wybrało nas” ( z repertuaru Aleksandra Domogarowa) oraz ludową piosenkę grupy Sadko - „Białośnieżna wiśnia”.

Występ naszych uczniów został ciepło przyjęty przez publiczność.  Ich talent doceniło również Jury, przyznając Monice - wyróżnienie w kategorii solistów , a chłopcom -  II miejsce w kategorii zespołów.

Cieszy fakt, iż uczniowie Zespołu Szkół już po raz czwarty znaleźli się wśród Laureatów Festiwalu . (2012 - Marcin Ogrodnik- 3 miejsce w kategorii solistów, 2014 - Marcin Ogrodnik- 2 miejsce w kategorii solistów, 2015 - Monika Zagaja- 2 miejsce w kategorii solistów).

Zwycięzcy Festiwalu wystąpili w pięknym koncercie finałowym, otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, zaś wszyscy uczestnicy  -  Certyfikaty uczestnictwa.

publikacja: 12-06-2017 , autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.