DRUGI PIKNIK Z KSIĄŻKĄ W SĘDZISZOWSKIM LICEUM

1 czerwca 2017 roku klasy pierwsze i drugie naszego liceum (te, które nie wyjechały w tym dniu na wycieczki) oraz nauczyciele włączyli się do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i biblioteki szkolne „Jak nie czytam, jak czytam” poprzez udział w DRUGIM PIKNIKU Z KSIĄŻKĄ. Tym samym chcieliśmy przyczynić się do pobicia ubiegłorocznego  rekordu  czytania książek w jednym momencie (w zeszłym roku wyniósł ponad 432 tysiące osób z całej Polski)  i pokazać, że czytanie nie jest reliktem przeszłości ani czynnością wstydliwą.

O godzinie 9:40 spotkaliśmy się na boisku szkolnym, by na kocach, materacach czytać ulubione książki oraz  odpocząć, zabawić się jednocześnie ucząc. Przy mikrofonie fragmenty swoich książek czytały panie: dyrektor Lucyna Doroba, wicedyrektor Halina Szela oraz Agnieszka Kędziora-Śmiałek nauczycielka języka polskiego. Rekomendacje o książkach przeplatane były quizami, w trakcie których uczniowie odgadywali autora i tytuł przytaczanego fragmentu tekstu literackiego, czy przypisywali pary literackie do konkretnego utworu. Za prawidłowe odpowiedzi nagradzani byli brawami oraz słodyczami. Obok toczyła się gra planszowa pt. „Patroni znad Wisły”, w której uczestniczyli przedstawiciele klas pierwszych (1a,1b,1c) i drugich (2ae,2bc). Poprzez formę zabawy organizatorzy z klasy 1b:  Karol Siwiec, Benedykt Baljon, Gabriel Lichacz,  Patryk Motyka, Aleksandra Sikora i Gabriela Szewc chcieli przybliżyć wszystkich oficjalnych patronów roku 2017: rzekę Wisłę ( 550 rocznica wolnego flisu na rzece), Józefa Conrada-Korzeniowskiego (160 rocznica urodzin), Józefa Piłsudskiego (150 rocznica urodzin), Adama Chmielowskiego (130 rocznica przywdziania habitu),  Honorata Koźmińskiego (100 lecie śmierci) oraz Tadeusza Kościuszki  (200 rocznica śmierci). Uczestnicy "pływali" białymi i czerwonymi barkami po Wiśle, zaliczając 15 miejscowości począwszy od Ustronia, a kończąc na Gdańsku i odpowiadali na wylosowane pytania dotyczące naszej głównej rzeki i wymienionych postaci. Dodatkową trudnością było przypisanie informacji o patronie do wywieszonych portretów. Na głównych przystankach: w Krakowie, Warszawie i Toruniu po „ciężkiej pracy” gracze mogli  posilić się odpowiednio obwarzankiem, pączkiem czy piernikiem. We współzawodnictwie lepsze okazały sie klasy drugie. Przegranych jednak nie było. Wszyscy bawili sie wyśmienicie, wszyscy zostali nagrodzeni. Ostatnim punktem programu był wspólny taniec: belgijka oraz zdjęcie z książką.

W tym dniu łączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Wspaniale się bawiliśmy i nie zmarnowaliśmy powierzonego nam czasu. W dobie, gdy 63% dorosłych Polaków nie czyta w ogóle, nasza młodzież chętnie zagląda do biblioteki, wypożycza książki i czyta (w ubiegłym roku wpłynęło do szkolnej biblioteki  ponad 512 woluminów tj. 260 tytułów na wartość 15 000,00 złotych  z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa; we wrześniu, październiku, listopadzie i  grudniu ubiegłego roku uczniowie wypożyczyli 1025 woluminów, co daje wzrost o 456 woluminów w stosunku do analogicznych miesięcy r. szkolnego 2015/16). Doskonale wie, że "ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać " (Denis Diderot).

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za udział i pomoc w organizacji akcji masowego czytania: dyrekcji szkoły, nauczycielom, uczniom oraz pracownikom niepedagogicznym.

nauczyciel bibliotekarz Elżbieta Skotniczny oraz uczniowie z I b

 

publikacja: 02-06-2017 , autor: Wydział Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.