„Lekcja na 12 gwiazdek”

16 lutego 2017r. w  Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach odbyły się warsztaty pt. „Unia i świat: Globalny kryzys uchodźczy – rola i działania Unii Europejskiej”. Wzięli w nich udział uczniowie  klas 1a i 2e o kierunku społeczno-prawnym oraz klasy 1e o kierunku humanistycznym.

Półtoragodzinne zajęcia zorganizowane w ramach projektu „Lekcja na 12 gwiazdek” prowadzone były przez panią Monikę Lewicką - Bułatek i panią Ewę Nowak - Koprowicz. Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z miejscowości liczących do 50 tys. mieszkańców. Jest to kolejne przedsięwzięcie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przybliżające młodzieży tematy związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, a szczególnie z możliwościami, jakie mają mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju.

Każdy z uczestników otrzymał identyfikator, na którym zapisał swoje imię i podał powód, dla którego lubi Unię Europejską.

Podczas warsztatów pracowaliśmy głównie w grupach liczących około 6 osób. Wspólnie zastanawialiśmy się nad poważnymi tematami, takimi jak: powody ucieczki z kraju czy formy pomocy humanitarnej. Rozmawialiśmy o stereotypach i o tym, jak postrzegamy ludzi z innych krajów. Nie zabrakło oczywiście nagród, które można było zdobyć w konkursie sprawdzającym znajomość definicji różnych pojęć. W tym zadaniu aż 7 uczniom udało się zdobyć wybraną przez siebie nagrodę. Na koniec  zostały rozlosowane dwie gry pt. „Gwiezdny Ekspress”.

Podczas zajęć prowadzące dzieliły się własnymi doświadczeniami związanymi z uczestnictwem w międzynarodowych szkoleniach w ramach programu Erasmus+, czy realizacją stażu lub wizytą studyjną w Parlamencie Europejskim. Warsztaty prowadzone w interaktywnej formule dawały każdemu z uczestników szansę wypowiedzi.  Wspólnie spędzony czas umożliwił nie tylko lepsze poznanie się, ale był również był szansą na zdobycie interesujących informacji o Unii Europejskiej.

 

Anna Mazan 1a

Sonia Strzok 1a

publikacja: 01-03-2017 , autor: Wydział Komunikacji i Transportu

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.