Odkrywamy na nowo księgozbiór naszej biblioteki szkolnej – konkurs na recenzję książki – podsumowanie w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp.

Od 16 września 2016 roku wszyscy chętni uczniowie mogli zaangażować się w szkolny konkurs Odkrywamy na nowo księgozbiór naszej biblioteki szkolnej – konkurs na recenzję książki będący jednocześnie projektem realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Spośród 49 książek wyselekcjonowanych z bibliotecznego zbioru 40 uczniów wybrało tytuły, które mieli zaprezentować kolegom i koleżankom poprzez recenzję oraz w formie sleeveface1 lub krótkiego filmiku. Do biblioteki, która była organizatorem przedsięwzięcia, wpłynęły 23 prace: 21 zdjęć oraz 2 filmiki wraz z recenzjami.
W dniu 9 grudnia 2016 roku komisja w składzie : p. wicedyrektor Halina Szela, p. Agnieszka-Kędziora Śmiałek, p. Agnieszka Kwaśniak pracowała nad wyborem prac zgłoszonych do tegoż konkursu. Biorąc pod uwagę kryteria w przyznawaniu poszczególnych miejsc, w odniesieniu do fotografii i filmików zwrócono uwagę na: zgodność z tematem, oryginalność, kreatywność i walory techniczne, a w ocenie recenzji również na: styl, ortografię i składnię. Nagrodzeni zostali:
w kategorii sleeveface:
I miejscem Klaudia Drozd z klasy 1a za zdjęcie reklamujące książkę Pauli Hawkins „Dziewczyna z pociągu”,
II miejscem Aleksandra Sikora z klasy 1b za zdjęcie promujące książkę Małgorzaty Stegenki „Na skrzydłach jak Nick Vujicic”,
III miejscem Karolina Ziobro z klasy 3de za zdjęcie propagujące „Pamiętnik” Nicholasa Sparksa,
wyróżnieniem: Julia Siepierska z klasy 1a za zdjęcie polecające „Na krawędzi nigdy” Jessici Redmerski i Emilia Saj z klasy 2bc za zdjęcie zachwalające książkę Anny Herbich ”Dziewczyny z Syberii”,
w kategorii filmik :
I miejscem Wiktoria Owczarek z klasy 2d za filmik pt. „Gdzie jest Lewy?” lansujący książkę Yvetty Żółtowskiej-Darskiej „Lewy. Chłopak, który zachwycił świat”,
wyróżnieniem Dominika Czyż z klasy 1d za filmik popularyzujący „Świętoszka” Moliera
Dodatkowo komisja postanowiła nagrodzić Aleksandrę Wronę z klasy 2bc za profesjonalnie napisaną recenzję książki Swietłany Aleksijewicz pt. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” nagrodzonej Literacką Nagrodą Nobla w 2015 roku.
Zwycięzcy i społeczność szkolna została poinformowana o wynikach konkursu w dniu 12 grudnia przez szkolny radiowęzeł. Uroczyste wręczenie nagród dla laureatów oraz nagród pocieszenia odbyło się w dniu 22 grudnia w trakcie koncertu kolęd i pastorałek.
Fundatorem nagród była Rada Rodziców oraz sponsor anonimowy.
Zwycięzcom gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom konkursu za chęci, kreatywność, pomysłowość. Mamy nadzieję, iż ta forma popularyzowania czytelnictwa zachęci innych uczniów i nie tylko ich do sięgnięcia po recenzowane książki.
Wszystkie złożone na konkurs prace: sleeveface’y i recenzje można podziwiać na wystawie dostępnej do oglądania od 14 grudnia na szkolnym korytarzu. Sukcesywnie będą zamieszczane w szkolnej gazetce LOkomitywa. Filmik „Gdzie jest Lewy?” do oglądania na stronie szkoły i facebooku.

Jednocześnie informujemy, że 10 zdjęć, za zgodą autorów, zostało przekazanych do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej – Filii w Sędziszowie Młp. na konkurs pt. „Sleeveface – „Ubierz się w książkę” trwający od 4 października do 30 listopada. Tutaj nagrodzeni zostali:
I miejscem: również Klaudia Drozd z klasy 1a,
II miejscem Julita Krużel z klasy 1a za zdjęcie książki Anny Herbich „Dziewczyny z powstania”,
III miejscem Martyna Branach z klasy 1c za fotografię pozycji Waris Dirie „Safa. Nie okaleczajcie mnie”,
wyróżnieniem Karolina Ziobro z klasy 3de za sleeveface powieści Nicholasa Sparksa „Pamiętnik”.
Gratulujemy!
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy pokonkursowej i czytania.

Organizatorki Agnieszka Kędziora-Śmiałek, Agnieszka Kwaśniak, Elżbieta Skotniczny

*1 sleeveface to zdjęcie, którego elementem jest okładka książki, wmontowana w ten sposób, że widoczna jest jako część ciała, bądź sylwetki, stanowiąca spójną całość. To nowoczesny, kreatywny sposób na popularyzację czytelnictwa.

publikacja: 22-12-2016 , aktualizacja: 22-12-2016, autor: Wydział Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.