Czy Europa się starzeje? – polsko – niemiecko – ukraińska wymiana młodzieży w Gersheim

„Wszyscy chcą wydorośleć, jednak nikt tak naprawdę nie chce być stary”- Gustav Knuth
Grupa młodych ludzi z Polski, Niemiec i Ukrainy wzięła udział w międzypokoleniowym spotkaniu w niemieckim Gersheim. Polskę reprezentowało 12 uczniów ropczyckiego Liceum pod opieką nauczycielki języka niemieckiego pani Cecylii Szędzioł oraz języka angielskiego pani Lubow Ozimbłowskiej. W ramach projektu rozmawiano o zjawisku starzenia się społeczeństwa. Uczniowie nie tylko porównywali systemy emerytalne obowiązujące w krajach, z których pochodzą, ale również przedstawili formy pomocy ludziom starszym. Młodzież uświadomiła sobie, jak wielkie są różnice związane z opieką nad starszym pokoleniem. W Niemczech seniorzy udają się do domów spokojnej starości, gdzie otrzymują pełną opiekę. Na Ukrainie ośrodki tego typu są rzadkością, więc o starsze osoby troszczą się wyłącznie ich rodziny. W Polsce system taki, jaki obowiązuje w Niemczech, nie jest zbyt popularny, chociaż istnieją tego typu placówki. Pewne jest, że w każdym z krajów, biorących udział w projekcie, społeczeństwo szybko się starzeje i dlatego ważne jest, aby młodzi ludzi mieli świadomość tego faktu, gdyż to na ich barkach spoczywać będzie odpowiedzialność za godne życie seniorów. I tę prawdę uświadamiano uczniom podczas pobytu w Gersheim.
Ważnym i niezapomnianym punktem wizyty był dzień spędzony w pobliskim domu spokojnej starości. Tutaj młodzież rozmawiała z seniorami przebywającymi w ośrodku i razem przygotowywano narodowe potrawy. Przez tydzień wspólnej pracy uczniowie doszli do wniosku, że starość to pozytywny okres w życiu człowieka, ponieważ osoba starsza  potrafi cieszyć się każdą chwilą.
Uczniowie długo będą wspominać podróż do Luksemburga, do stolicy landu – Saarbrücken czy do Schengen, ponieważ wspaniałe zabytki tych miast wywarły na nich ogromne wrażenie.
Wspólna praca podczas wykonywania zadań projektowych sprzyjała nawiązywaniu przyjaźni i doskonaleniu umiejętności językowych. Mimo iż zajęcia prowadzone były w języku niemieckim, uczniowie mieli również okazję do szlifowania języka angielskiego dzięki temu, że pracowano w grupach mieszanych.
Spotkaniu młodych ludzi zawsze towarzyszą zabawa i śmiech. Tak było i tym razem. Wszyscy doskonale się bawili, przy okazji poznając historię i tradycje sąsiednich państw. Niezapomniany był wieczór międzynarodowy, podczas którego każda grupa prezentowała swój kraj. Młodzież z Ukrainy wykonała narodową piosenkę połączoną ze specjalną choreografią. Niemcy w humorystycznym filmiku przedstawili stereotypy dotyczące ich kraju. Natomiast nasi licealiści zaprezentowali tańce narodowe w polskich strojach ludowych oraz przedstawili prezentację na temat regionu i szkoły, do której uczęszczają.
Ciekawym punktem programu była dyskoteka w rytmie niemieckich, ukraińskich i polskich hitów muzycznych.
W ostatnim dniu projektu uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt. ,, PolenMobil”podczas których, poprzez zabawy językowe i wykorzystanie ciekawych materiałów dydaktycznych, młodzież z Niemiec i Ukrainy mogła poszerzyć swoją wiedzę o kulturze i historii Polski.
Tygodniowy pobyt szybko minął, ale młodzi zdążyli nawiązać liczne przyjaźnie, które, jak wierzą,przetrwają próbę czasu. Obiecali sobie, że już w te wakacje spotkają się w Polsce, w Ropczycach i znów przeżyją niezapomniane chwile.

Zuzanna Maroń kl. 3b

publikacja: 15-12-2016 , autor: Wydział Referat Promocji i Funduszy Pomocowych

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Ropczycach
ul. Konopnickiej 5,
39-100 Ropczyce
tel/fax:
(0-17) 22 18 306
(0-17) 22 28 571
sekretariat@spropczyce.pl

Godziny pracy urzędu:
poniedziałek 8:00 - 16:00,
wtorek - piątek 7:30 - 15:30

Przyjmowanie w sprawach skarg i wniosków:
Starosta Powiatu: poniedziałki w godz. 8:00 - 12:00
Przewodniczący Rady Powiatu: poniedziałki w godz. 14:00 - 16:00
Wiecestarosta Powiatu: środy w godz. 8:00 - 12:00
Etatowy Członek Zarządu: czwartki w godz. 8:00 - 12:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera.